Jerzy „duduś” Matuszkiewicz Recomposed  – Koncert Kwartetu Henryka Miśkiewicza w Cyklu „jazz.pl” W Radiowej Dwójce I Online

Ten tekst przeczytasz w ok. 3 minuty
Jerzy „duduś” Matuszkiewicz Recomposed  – Koncert Kwartetu Henryka Miśkiewicza w Cyklu „jazz.pl” W Radiowej Dwójce I Online
 fot. mat. prasowe polskieradio.pl

Aranżacje największych przebojów Jerzego „Dudusia” Matuszkiewicza w wykonaniu kwartetu Henryka Miśkiewicza zabrzmią w najbliższy piątek, 29 lipca, w Studiu S-3 Polskiego Radia. Koncertem tym radiowa Dwójka chce upamiętnić wybitnego saksofonistę, kompozytora, autora muzyki filmowej i popularnych radiowych piosenek – w pierwszą rocznicę śmierci artysty. Transmisja od godz. 18.00 na antenie stacji oraz – w formie streamingu wideo – na: Facebooku, stronie dwojka.polskieradio.pl i kanale YouTube Dwójki.

– Wybrałem największe hity „Dudusia” i zaaranżowałem je w taki sposób, żeby widzowie i słuchacze mogli je bez problemu rozpoznać. Nie będę wymieniał tytułów, ponieważ liczę na to, że wszyscy zaśpiewamy je wspólnie – mówi Henryk Miśkiewicz. Dla znakomitego saksofonisty oraz jego kwartetu,  kultowe utwory Jerzego Matuszkiewicza – zarówno tematy filmowe, jak i piosenki – staną się podstawą do premierowych przetworzeń i improwizacji, co sprawia, że koncert w Studiu S-3 Polskiego Radia zapowiada się wyjątkowo. 

– Miejmy nadzieję, że będzie to kolejny krok do większej obecności kompozycji Jerzego „Dudusia” Matuszkiewicza w repertuarze polskich jazzmanów. Taki zresztą jest też cel wakacyjnych odsłon cyklu „Jazz.PL” – przypominanie twórczości ojców założycieli polskiego jazzu – mówi Andrzej Zieliński, jeden z kuratorów cyklu i gospodarz piątkowego koncertu.

Podczas premierowego jazzowego wieczoru pt. Jerzy „Duduś” Matuszkiewicz Recomposed specjalnie dla słuchaczy Dwójki wystąpi kwartet w składzie: Henryk Miśkiewicz (saksofony), Michał Miśkiewicz (perkusja), Wojciech Majewski (fortepian) i Sławomir Kurkiewicz (kontrabas).

Jerzy „Duduś” Matuszkiewicz (ur. 10 kwietnia 1928; zm. 31 lipca 2021) pochodził z Jasła, ale dzieciństwo spędził we Lwowie, gdzie uczył się gry na akordeonie i fortepianie. Z  czasem instrumenty te zamienił na saksofon. Jazz towarzyszył mu przez całe życie, ale w jego biografii artystycznej wyraźnie zaznaczyły się też inne obszary twórczości – muzyka filmowa i fotografia. Stworzył muzykę do niemal 200 polskich filmów i seriali, w tym do tak kultowych dzieł, jak: „Alternatywy 4”, „Czterdziestolatek”, „Janosik”, „Podróż za jeden uśmiech”, „Stawiam na Tolka Banana”, „Stawka większa niż życie”, „Wojna domowa”, „Jak rozpętałem drugą wojnę światową”, czy „Nie lubię poniedziałku”. Pisał także piosenki, które stały się tak wielkimi przebojami, że śpiewała je cała Polska: „Jeszcze w zielone gramy” (ze słowami Wojciecha Młynarskiego), „Mam ochotę na chwileczkę zapomnienia” (sł. Wojciech Młynarski; wyk. Hanna Banaszak), czy „Nie bądź taki Szybki Bill” (sł. Ludwik Jerzy Kern; serial Wojna domowa).
Henryk Miśkiewicz to na polskiej scenie jazzowej (i nie tylko) postać wyjątkowa. Należy do wąskiego grona najwybitniejszych saksofonistów altowych, ale gra także na saksofonie sopranowym i na klarnecie. W latach 70. i 80. jego saksofon było słychać na co drugiej polskiej płycie, grał w zespołach Jazz Carriers oraz Sun Ship, był solistą Studia Jazzowego Polskiego Radia, do dziś jest liderem formacji Full Drive. Spośród polskich muzyków jazzowych łatwiej byłoby wymienić tych, z którymi nie grał. Koncertował na całym świecie m.in. z: Ewą Bem, Andrzejem Jagodzińskim, Jarosławem Śmietaną, Wojciechem Karolakiem i Adzikiem Sendeckim. Grał z takimi gwiazdami, jak: Pat Metheny, Joe Lovano czy David Murrray. Wielokrotny zwycięzca plebiscytu Jazz Top magazynu „Jazz Forum” w kategorii saksofonu altowego i klarnetu, a także zdobywca trzech Fryderyków.

W środę, 27 lipca, Henryk Miśkiewicz będzie gościem Andrzeja Zielińskiego w audycji „Wybieram Dwójkę” (godz. 16.00-18.00).

 

 

REKLAMA
Tool News

author

Renata Wilczura

Zastępca Redaktora naczelnego - Redaktor - Dział prasowy
 renata.wilczura@netfan.pl

 27.07.2022   polskieradio.pl   fot. mat. prasowe

IKSY - "Na ślepo", lecz nie po omacku

41. Międzynarodowy Piknik Country W Mrągowie Pod Patronatem Radiowej Jedynki

CZYTAJ RÓWNIEŻ
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
Trwa ładowanie zdjęć